fbpx
Blog a médiá /Odpady / VIDEO: Prečo Slovensko potrebuje energetické zhodnocovanie odpadu?

VIDEO: Prečo Slovensko potrebuje energetické zhodnocovanie odpadu?

Hoci sa v Európe nachádza už viac ako 500 Zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO), na Slovensku stoja stále iba dva, pričom obe boli postavené ešte v bývalom režime.

Aj to je dôvod, prečo sa náš systém nakladania s odpadmi nachádza v nelichotivom stave a zhruba polovica odpadu sa naďalej vozí na skládky. Len vlani sa takto do zeme zahrabalo 1,2 milióna ton komunálneho odpadu, ktorý by až po okraj naplnil Štrbské pleso…

Neúprosné ciele Európskej komisie nás pritom tlačia k zásadnej zmene správania – najneskôr v roku 2035 bude môcť na skládkach, ktoré sú značnou ekologickou záťažou, končiť maximálne desatina celkového objemu odpadu.

Pre Slovensko ide o veľkú výzvu. V spoločnosti ewia ponúkame riešenie v podobe piatich Centier cirkulárnej ekonomiky, ktoré plánujeme vybudovať v najbližších rokoch. Nerecyklovateľný odpad dokážeme v týchto centrách po vytriedení namiesto skládkovania použiť ako cenný zdroj a premeniť ho na zelené teplo a elektrinu pre domácnosti v danom regióne. To všetko v prevádzke šetrnej k životnému prostrediu s automatickým monitorovaním emisií.

S vytvorením podmienok na zvýšenie miery energetického zhodnocovania odpadu počíta aj Programové vyhlásenie Vlády SR. Pozrite si video, v ktorom vysvetľujeme, prečo je dôležité, aby zhodnocovanie bolo integrálnou súčasťou nakladania s odpadmi aj na Slovensku – podobne ako vo všetkých vyspelých krajinách EÚ.