fbpx
Blog a médiá /Energetika / Unikát z Kodane: Najväčšia lezecká stena na svete je na zariadení ZEVO

Unikát z Kodane: Najväčšia lezecká stena na svete je na zariadení ZEVO

Najekologickejšie zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO) na svete, ktoré v roku 2017 otvorili v dánskej metropole Kodaň, nezaujme len svojím futuristickým dizajnom a multifunkčnosťou.

Rovnako ako iné podobné európske zariadenia, v ktorých sa odpad premieňa na elektrinu a teplo, sa pýši tým, že dokáže zhodnotiť všetok prijatý odpad. Dáni však v snahe zhodnotiť všetko, čo sa dá, zašli ešte ďalej.

Ladí s dizajnom budovy

Medzi fanúšikmi high-tech dizajnu je Amager Bakke doslova legendou aj vďaka celoročnej zjazdovke na svojej streche. Okrem nej pribudla na fasáde zariadenia ďalšia, tentoraz adrenalínová atrakcia – lezecká stena, ktorá je s 85 metrami najväčšou na svete.

Nápaditý prvok na budove realizovala spoločnosť Walltopia, ktorá sa špecializuje na lezecké plochy a presadila sa v konkurencii viacerých potenciálnych dodávateľov. Desať metrov široká lezecká stena ladí s vonkajším plášťom budovy dizajnovo aj funkčne vďaka integrovaným panelom a otvorom. Úchyty pre lezcov dopĺňajú prekážky a previsy, ktoré simulujú prírodný horský masív.

Zdroj: Walltopia

Kodanské ZEVO prezývané aj CopenHill (Kodanský vrch) je neprehliadnuteľnou atrakciou dánskeho hlavného mesta, kde sa týči do výšky v inak rovinatom teréne. Takmer so 100 metrami ide zároveň o jeden z najväčších „kopcov“ v krajine, ktorej najvyšší bod Møllehøj dosahuje výšku necelých 171 metrov nad morom.

Koncept architekta Bjarkeho Ingelsa mal za cieľ priniesť metropole kvalitnú budovu, ktorá popri hlavnej funkcii zhodnocovania odpadu nebude zaostávať ani z pohľadu urbanizmu a zároveň prinesie architektonicky výrazný projekt s pridanou hodnotou. Kodanské ZEVO pritom nie je jediné, ktoré púta pozornosť svojím stvárnením, turistov lákajú aj zariadenia v Turíne či vo Viedni.

„Mať lezeckú stenu na fasáde bola jedna z prvých myšlienok v projekte. Ide o jej dominantnú časť, ktorú priamo vidno aj pri pohľade od známej sochy malej morskej víly, preto bolo nevyhnutné odviesť čo najlepšiu prácu,“ hovorí dizajnér Vasil Šarlanov z Walltopie.

„Museli sme sa držať nielen rozpočtu, ale najmä dizajnových požiadaviek, aby vzniklo funkčné riešenie. V takejto mierke sa totiž nikdy nič podobné nerealizovalo,“ dopĺňa Šarlanov.

Pozrite si vo videu, ako vyzerá Amager Bakke a predstavenie projektu od architekta B. Ingelsa:

Tvorcovia boli kreatívni aj pri voľbe stavebných materiálov – konštrukcia pozostáva z 55 ton nehrdzavejúcej ocele, povrch tvorí sklolaminát – materiál používaný na lezeckých stenách, ktorý je najodolnejší proti vplyvom počasia, keďže najmä zimné mesiace sú v Kodani chladné a veterné. Hojne sa pracovalo aj s plexisklom – cieľom dizajnérov bolo, aby konštrukcia výraznejšie neobmedzila prístup denného svetla do interiéru.

S výškou stúpa náročnosť

Výstavba sa dokončila v zime, posledným krokom bolo vyznačenie lezeckej trasy. Stena sa začína pri spodnej časti zjazdovky. Je rozdelená do štyroch 20-metrových úsekov, pričom s pribúdajúcou výškou stúpa aj náročnosť. Atrakciu vzhľadom na jej parametre odporúčajú najmä skúsenejším lezcom.

Zdroj: Amager Bakke

Kodanský CopenHill je jedným z najväčších environmentálnych projektov v krajine, moderné ZEVO nahradilo na rovnakom mieste po viac ako 40 rokoch pôvodnú spaľovňu. Projekt mal vyše polmiliardový rozpočet. Ročne sa tu spracuje vyše 400-tisíc ton odpadu, vďaka čomu sa produkuje elektrina a teplo pre 150-tisíc domácností. Bonusom sú spomínané možnosti rekreačných aktivít a centrum environmentálnej výchovy.

Ekologické zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO) plánuje na Slovensku budovať spoločnosť ewia. V rámci Centier cirkulárnej ekonomiky ich v najbližších rokoch vznikne pod Tatrami päť, prvé dve v okresoch Šaľa a Trnava.