Koliesko fungovania cirkulárnej ekonomiky (CE) sa nezačína zodpovednou výrobou alebo spotrebou. Prvým článkom, ktorý kladie základy budúceho života každého výrobku, je dizajn – činnosť, ktorá je doménou tímov materiálových expertov, inžinierov a dizajnérov. Teda pracovníkov, ktorí ešte donedávna boli pod vplyvom jedinej priority – finančnej efektívnosti výroby. Aj preto je cirkulárny pohľad na dizajn otázkou zmeny doterajšej paradigmy. Pokiaľ k zmene príde, odmenou bude nielen dobrý pocit z naplnenia princípov udržateľného rozvoja, ale čuduj sa svete, aj znížené finančné nároky na výrobu. Ako je to možné?
„Spoločnosť McKinsey & Company spočítala, že prijatie princípov cirkulárnej ekonomiky môže od roku 2030 generovať v Európe ročné úspory v hodnote 1,8 bilióna eur a výnosy vo výške 600 miliárd eur ročne.“
Na rozdiel od lineárneho princípu ekonomiky, keď výrobok alebo obal po použití skončí na skládke alebo v lepšom prípade v ZEVO (Zariadenie energetického využitia odpadov), v prípade cirkulárnej ekonomiky môžeme na inteligentne nadizajnovaný výrobok pozerať ako na materiálovú banku alebo dočasné úložisko surovín. S tým súvisí výrazná úspora nákladov pri kúpe výrobných materiálov. Dnes spotrebuje priemerný Európan ročne až 16 ton materiálu – do ekonomického systému sa vráti iba 5 percent hodnoty. Zvyšok je čistá strata. Z hľadiska dizajnéra je teda jednou z najväčších výziev pozerať sa na výrobok z pohľadu jeho budúcej demontáže a opätovného použitia komponentov. Rovnako dôležitým faktorom je dizajn produktov s dlhou životnosťou. Z uvedeného vyplývajú pre cirkulárne uvažujúceho dizajnéra 2 základné princípy:
Už dnes sú na trhu výrobky, ktoré spĺňajú podmienku D4C (Design for Circularity), teda nevytvárajú na konci svojej životnosti odpad. O tom, že nejde o podmienku, ktorá je splniteľná iba malými výrobcami a ich startupmi, svedčí aj príklad holandského výrobcu modulárnych mobilných telefónov Fairphone, ktorého produkty sa vyznačujú nielen nadčasovým dizajnom, ale aj modulárnosťou a použitím štandardizovaných náhradných dielov. Po ďalšie príklady nemusíme chodiť príliš ďaleko, stačí sa pozrieť do bežných slovenských obývačiek a na spoločnosť, ktorá nám ich funkčne už niekoľko rokov zariaďuje. Nemýlite sa, ide o IKEA – výrobcu, ktorý si na zodpovedný dizajn naozaj potrpí. V praxi to znamená aj to, že spoločnosť deklaruje, že za dizajn preberá plnú zodpovednosť. Aj preto meno dizajnéra nachádzame na informačnom lístku výrobku. A čo sa týka modularity nábytku IKEA, o tej by Slováci mohli písať celé ságy. Zvlášť mladšie generácie aj vďaka manuálom IKEA pochopili, koľko skrutiek, matíc, vložiek či kolíkov treba na poskladanie obyčajnej stoličky.
ZDROJ: Incien.sk; Incien.org; Nadácia Pontis