fbpx
Blog a médiá /Odpady / CEV – zážitok povie viac ako slová

CEV – zážitok povie viac ako slová

Budú v roku 2050 plasty v oceáne vážiť toľko ako všetky ryby? Otázok týkajúcich sa odpadu by sa dalo položiť veľa. Najúčinnejšie je ponúknuť možnosť vidieť, cítiť, počuť a skúsiť si v reálnych podmienkach, čo to znamená VEĽA odpadu a čo všetko je možné s ním urobiť, keď sa chce.

Raz zažiť je lepšie, ako stokrát počuť. V duchu týchto slov spoločnosť KOSIT, a. s., v spolupráci s Nadáciou KOSIT obohacuje environmentálnu výchovu na základných a stredných školách o zážitkové vyučovanie. To sa už od roku 2007 odohráva doslova medzi hromadami odpadu – v Centre environmentálnej výchovy (CEV) sídliacom priamo v areáli ZEVO (zariadenia na energetické využitie odpadu) v metropole východu.

Interaktívne vyučovanie na mieste, kde to „žije odpadom“.

Čo vieme o využívaní odpadu?

Ťažisko výchovy a vzdelávania v otázkach ekológie a životného prostredia by mali zabezpečiť rodiny a školy. Úloha rodín spočíva v pozitívnom príklade, zatiaľ čo úlohou škôl je zarámcovať tému odpadov a zvoliť správnu metodiku výučby. Podľa výskumu Združenia Špirála – siete environmentálno-výchovných organizácií – je úroveň EnVav (environmentálnej výchovy a vzdelávania) na Slovensku neuspokojivá. Suplujú ju na viac-menej dobrovoľnej báze pedagógovia či rôzne iné organizácie, nadácie a združenia.

CEV od svojho vzniku v roku 2007 pritiahlo už viac ako 55 000 detí.

Skládky nie sú riešenie

Podľa Global Waste Index síce produkujeme v porovnaní s ostatnými krajinami menej odpadu, ale… Eva Sadovská, analytička WOOD & Company, na základe dát Štatistického úradu informuje, že za ostatných 10 rokov produkcia odpadu na jedného Slováka vzrástla až o 30 %. Tento nárast a zaostávanie v jeho zhodnocovaní (t. z. v jeho premene na elektrinu a teplo) ukazuje, že by sa mal stať oveľa intenzívnejšie diskutovanou témou.

Aj manželia Adela a Viktor Vinczeovci sa boli pozrieť v košickom CEV.

V porovnaní so susednými krajinami, kde zariadenia na energetické využitie odpadu pomohli znížiť množstvo skládkovaného odpadu na minimum (čísla oscilujú medzi hodnotami 3 – 5 % ), máme so svojimi 54 % skládkovaného odpadu ešte čo doháňať.

Nudná teória? Ani omylom!

Zážitkové vzdelávanie v košickom CEV-ku – priamo na mieste, kde to „žije odpadom“, pritiahlo za 13 rokov viac ako 55 000 predškolákov a školákov. Do projektu, ktorý môže pokojne konkurovať prepracovaným systémom environmentálneho vzdelávania v zahraničí, v roku 2019 vstúpila aj nezisková organizácia EVIANA. Považuje sa za priekopníka vo sfére zážitkovej výchovy. Odborníci z jej radov „doťukli“ program centra tak, aby malých aj veľkých účastníkov téma odpadov nielen zaujala, ale doslova pohltila a vzbudila v nich chuť aktívne sa zapájať do separovania.

Pozrite si, ako vyzerá zážitková hodina v CEV.

Ako vzniká odpad? Ako sa triedi a aká je jeho budúcnosť v prípade, že s ním naložíme správne? A najmä – ako predísť tomu, aby ho bolo toľko? Počas interaktívneho dopoludňajšieho vyučovania žiadna nuda nehrozí! Jeho účastníci si môžu všetko vyskúšať, prezrieť a kvantum poznatkov prijať prostredníctvom animovaných videí či názorných ukážok. Forma hier a súťaží je výborný spôsob, ako do vnímavých detských hláv dostať informácie, ktoré môžu prispieť k zmene pohľadu na zaobchádzanie s odpadom.

Videá, príklady, názorné ukážky – žiadna nuda!

Koľko je VEĽA?

To každé dieťa i dospelý pochopí, keď sa „vyučko“ prehupne do exkurzie priamo po areáli zariadenia na energetické využitie odpadu. Pomyselnou čerešničkou na torte je možnosť na vlastné oči vidieť, ako sa v prevádzke s odpadom nakladá. Okrem triediacej linky či drvičky odpadu sú pre väčšinu návštevníkov silným zážitkom obrovské magnety slúžiace na separáciu kovového odpadu a kotly, ktoré sú súčasťou procesu ekologickej premeny odpadov na elektrinu a teplo.

Vidieť je viac ako sto krát počuť.

V helmách, s vestami, profesionálnym sprievodcom a výkladom si malí aj veľkí návštevníci pozrú kolos na energetické využitie odpadu v plnej paráde. Každý bez rozdielu si zo ZEVA odnesie zážitok, na ktorý sa nezabúda. Zaujímavosťou je aj fakt, že prví z absolventov exkurzie sú dnes už dospelými ľuďmi, ktorí – pevne dúfame – nezabudli na to, čo sa naučili.

Zážitok na celý život je zaručený!

Hory odpadu týčiace sa do výšky vezmú slová každému. Predstava, že toto všetko je len fragmentom, ktorý pomerne malá krajina vyprodukuje, je tak trochu desivá. Ešte strašidelnejšou by sa stala v prípade, ak by sme sa rozhodli nerobiť s tou kopou odpadu NIČ. Podľa slov sprievodkyne po prevádzke sa za viac ako 10 rokov ešte nestalo, aby niekto absolvoval exkurziu bez emócie. To, čo návštevníci ZEVA vidia, totiž nie sú rekvizity. Je to skutočný odpad. NÁŠ odpad.

Súčasťou každého plánovaného centra cirkulárnej ekonimiky bude aj CEV – centrum environmentálnej výchovy.

Plán na to, ako z neho v budúcnosti vyťažiť maximum a nepodporovať jeho hromadenie na skládkach, má aj spoločnosť ewia, ktorá čerpá svoje know-how práve od sesterskej spoločnosti KOSIT. Z Centier environmentálnej výchovy sa v dohľadnom čase budú môcť tešiť aj ďalšie regióny Slovenska. Ako súčasť Centier cirkulárnej ekonomiky môžu značnou mierou prispieť k odbremeneniu škôl a miestnych zastupiteľstiev od zabezpečovania environmentálnej výchovy vo vlastnej réžii.

Vedeli ste, že?

ZEVO dokáže za 1 hodinu zneškodniť až 10 ton odpadu.

Materiál zo 670 hliníkových plechoviek by stačil na výrobu jedného bicykla.

Na výrobu jednej flísovej bundy sa spotrebuje materiál, ktorý by bolo možné získať z 30 správne vyseparovaných plastových fliaš.

Na výrobu puzzle je najlepší recyklovaný papier.

Z dvoch škatúľ od nápojov môže vzniknúť až 1 m2 kuchynských utierok.

Papierová vreckovka pohodená v lese vyzerá neškodne – no na jej zneškodnenie príroda potrebuje 3 mesiace.

Jednoznačným rekordérom v počte rokov potrebných na rozklad je polystyrén. Rozložil by sa približne za 10 000 rokov.

* Odpoveď na otázku z úvodu: Áno, odhaduje sa, že plasty v oceáne budú o 30 rokov vážiť toľko ako všetky ryby.