fbpx
Blog a médiá /Životné prostredie / Cirkulárne Vianoce alebo 8 rád, ako počas sviatkov vytvoriť čo najmenej odpadu

Cirkulárne Vianoce alebo 8 rád, ako počas sviatkov vytvoriť čo najmenej odpadu

Vianoce sú okrem duchovného významu zároveň aj sviatkami hojnosti či štedrosti. A tak je december každoročne mesiacom, keď Slováci nakupujú najviac. December však nie je len mesiacom nákupov, ale aj mesiacom odpadu. Jeho množstvo totiž rastie so spotrebou. Pozreli sme sa na to, ako predísť vzniku zbytočného „vianočného“ odpadu a ako počas sviatkov šetriť energiami.

V decembri sú tržby maloobchodu o 10 až 40 % vyššie ako počas iných mesiacov. Rastúca spotreba obyvateľstva však ide ruka v ruke s rastúcou produkciou komunálneho odpadu. Takmer z každého zakúpeného tovaru totiž skôr či neskôr vzniká odpad. Tým najčastejším je obal. Odpad vzniká aj pri varení, pečení, nedojedení jedál alebo po vypršaní dátumu spotreby na potravinách. V kontajneroch končia aj rôzne nevhodné alebo vyslovene zbytočné darčeky.

Nákupy

Bez nákupov v decembri sa asi zaobíde iba málokto. Aj k nakupovaniu sa však dá pristupovať s rozumom. To nám ušetrí predovšetkým čas, peniaze, ale v konečnom dôsledku sa môžeme vyhnúť aj produkcii prebytočného odpadu. Základom je mať dobrý nákupný zoznam či plán. Vďaka nemu môžeme nakúpiť viac vecí naraz a nevracať sa opakovane do obchodov, s čím súvisí úspora zbytočne najazdených kilometrov. Na nákupy noste vlastné tašky, sieťovky či vrecká, aby ste sa vyhli zvýšenej spotrebe tých jednorazových. Ak pri nákupoch vznikne odpad v podobe jednorázových plastových obalov alebo nafukovacích vrecúšok používaných ako výplň, skúste ich využiť alebo ich niekomu posunúť ďalej. Inak patria do smetných nádob určených na triedený zber. Nákupujte v predstihu, vyhnete sa tomu, že na poslednú chvíľu nakúpite zbytočnosti.

Pokiaľ možno, zvoľte na predvianočné nákupy bezodpadové (Zero-Waste) obchody.

Predvianočné upratovanie

Ak potrebujete doplniť zásoby čistiacich prostriedkov, skúste siahnuť po tých kvalitnejších. Niektorí Slováci si vyrábajú z domácich surovín vlastné prípravky, viacerí zase majú dobrú skúsenosť s čapovanými do prinesenej fľašky. Na internete nájdete množstvo rád, ako efektívne vyčistiť domácnosť aj bez použitia chemických prípravkov iba pomocou produktov, ktoré máte doma. Prebytok plastových fliaš skúste ponúknuť niekomu, kto ich vie využiť ďalej. V prípade, že sa rozhodnete vyhodiť prázdnu fľašku, patrí zväčša do smetnej nádoby s plastom. Pri upratovaní sa zároveň pokúste čo najmenej plytvať vodou.

„Pri darčekoch stavte na kvalitu, užitočnosť a trvácnosť…“

Darčeky

Spoznajte priania svojich blízkych a pokúste sa im zaobstarať to, po čom naozaj túžia alebo čo potrebujú. Stavte na kvalitu, užitočnosť a trvácnosť. Nemusí to vždy byť iba nová vec pochádzajúca z masovej produkcie. Skúste siahnuť po ručne vyrobených, recyklovaných alebo upcyklovaných darčekoch. Potešiť vie aj darček v podobe zážitku. V prípade, že kúpite alebo dostanete darček, ktorý je už v obchode zabalený v plastovom obale, v papierovej krabici, v celofáne alebo má na sebe niekoľko rôznych kartičiek, skúste tento okamžite vzniknutý odpad, už inak nepoužiteľný, aspoň vyseparovať.

Balenie darčekov

V prípade balenia čohokoľvek je najčastejšie vyčítaný fakt, že ide o jednorazový obal. Rozbalím a vyhodím. Existujú však spôsoby, ako darček zabaliť pekne a obal opäť využiť. Klasický baliaci papier možno nahradiť napríklad látkou alebo papierovou taškou. Ak však už dostanete darčeky zabalené v baliacom papieri, skúste ich rozbaliť trochu šetrnejšie a to tak, aby ste papier nepoškodili a uchovali ho na ďalší rok. Niektoré druhy baliaceho papiera sa separujú, niektoré patria do zmiešaného komunálneho odpadu.

Na balenie darčekov nie je potrebné zakaždým kupovať nový baliaci papier. Postačí ten, ktorý ste si odložili z predchádzajúcich Vianoc. Rovnako môžete použiť papier, ktorý sa vám počas roka doma nahromadil.

Varenie a pečenie

K vianočným sviatkom rozhodne patrívôňa dobrôt na štedrovečernom stole. A hoci sú Vianoce aj sviatkami hojnosti, plytvaniu by sme sa mali predsa len vyhnúť. Navarte a napečte iba toľko, koľko dokážete skonzumovať. V prípade, že vám jedlo zostane, podeľte sa so svojimi známymi alebo susedmi. Zvyšky nedojedeného jedla v rámci možností môžete aj kompostovať. Pri pečení a varení nenechávajte bežať rúru a sporák naprázdno. Špinavé riady sa odporúčajú umývať čo najskôr, spotrebujete tak menej vody.

Vianočný stromček

Živý či umelý? Večná dilema. Ak už máte doma umelý stromček a dobre vám slúži, používajte ho aj naďalej a čo najdlhšie. Nevýhodou umelého vianočného stromčeka je jeho dlhá uhlíková stopa a zároveň neschopnosť recyklácie, keďže sa skladá z kovu a plastu. Umelý stromček si môžete skúsiť zaobstarať aj z druhej ruky. Živý stromček dotvára vianočnú atmosféru autentickejšie, no na to, aby mal potrebnú výšku, musí rásť aj niekoľko rokov. Doma ho však máme iba niekoľko dní či týždňov. Ak nám takýto stromček doslúži, dá sa kompostovať. Dnes už sú na trhu aj živé stromčeky v kvetináčoch. Vyžadujú si síce väčšiu starostlivosť, ale po sviatkoch ich vieme vrátiť späť do prírody. V niektorých domácnostiach počas sviatkov nenájdete ani umelý, ani živý, ale tzv. alternatívny stromček, či už z dreva, alebo kovu.

„Darčeky, ktoré sú výsledkom ručnej práce, upcyklovania či recyklovania sú dnes IN…. „

Vianočné ozdoby a výzdoba

Každoročne pred sviatkami prichádzajú nové trendy na vyzdobenie vianočného stromčeka a interiéru. Nemusíte vždy podľahnúť aktuálnemu trendu, ale môžete staviť na vlastnú „tradíciu“. Ak totiž každý rok vyzdobíte svoj príbytok alebo vianočný stromček rovnako, môže z toho vzniknúť jedinečná tradícia. Aj pri výbere ozdôb treba dbať na ich kvalitu a trvácnosť. Zaujímavou môže byť výzdoba, ktorá vznikla ručnou prácou, upcyklovaním či recyklovaním. Niektorí Slováci sú inšpirovaní prírodou, čoho výsledkom sú sušené kolieska ovocia, šišky či dekorácie z včelieho vosku, ktoré zároveň patria k tradičným ozdobám našich predkov.

Krásne ozdoby, ktoré dokreslia atmosféru Vianoc, môžete vyrobiť aj zo sušeného ovocia.

Energie

Vianočné sviatky sú obdobím, počas ktorého viac času trávime doma, vo svojich príbytkoch. Hoci teplo domova je základom príjemnej vianočnej atmosféry, neznamená to, že naše byty a domy musia byť prekúrené. Ani svetielka na stromčeku nemusia svietiť stále. Pri pečení a varení nenechávajte bežať rúru a sporák naprázdno. Špinavé riady sa odporúčajú umývať čo najskôr, spotrebujete tak menej vody.

V cirkulárnej ekonomike platí vzorec „kúp – použi – znovu použi“ a to nielen počas Vianoc. Takmer všetkému odpadu, ktorý v súčasnosti končí na skládke, vieme dať šancu na recykláciu alebo ho možno premeniť na elektrinu a teplo v Zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO).